Bolagsdata i samarbete med Dun & Bradstreet
Med verifierad affärsdata fattar du smartare beslut. Ta reda på hur.
Bolaget ska bedriva verksamhet inom energisektorn, huvudsakligen projektering och förvaltning av vindkraft samt därmed förenlig verksamhet.
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 12 317 | ||
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | 12 317 | -43 | -10 961 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | 13 246 | 1 699 | -9 975 |
| Årets resultat (tkr) | 14 622 | 1 699 | 12 000 |
| Summa tillgångar (tkr) | 18 094 | 51 902 | 51 766 |
| Antal anställda |
Undvik osäkra affärer – ta reda på företagets kreditvärdighet innan du går vidare. Bara 3 % av Sveriges aktiebolag har högsta kreditvärdighet.
Få tillgång till detaljerade kreditupplysningar som visar betalningsförmåga, riskklass, betalningshistorik och mycket mer. Perfekt för dig som:
Vad du får reda på:
Ta en kreditupplysning på detta företag
Prova Dun & Bradstreets kreditupplysningar gratis i 30 dagar| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 12 317 | ||
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | 12 317 | -43 | -10 961 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | 13 246 | 1 699 | -9 975 |
| Årets resultat (tkr) | 14 622 | 1 699 | 12 000 |
| TILLGÅNGAR | 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar (tkr) | |||
| Omsättningstillgångar (tkr) | 18 094 | 51 902 | 51 766 |
| Tillgångar (tkr) | 18 094 | 51 902 | 51 766 |
| SKULDER, EGET KAPITAL OCH AVSÄTTNINGAR | 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Eget kapital (tkr) | 18 066 | 26 444 | 24 745 |
| Obeskattade reserver (tkr) | |||
| Avsättningar (tkr) | 12 469 | 27 000 | |
| Långfristiga skulder (tkr) | |||
| Kortfristiga skulder (tkr) | 28 | 12 988 | 21 |
| Skulder och eget kapital (tkr) | 18 094 | 51 902 | 51 766 |
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Löner till styrelse & VD (tkr) | |||
| Varav tantiem till styrelse & VD (tkr) | |||
| Löner till övriga anställda (tkr) | |||
| Varav resultatlön till övriga anställda (tkr) | |||
| Sociala kostnader (tkr) | |||
| Utdelning till aktieägare (tkr) |
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Antal anställda | |||
| Omsättning per anställd (tkr) | |||
| Personalkostnader per anställd (tkr) | |||
| Vinstmarginal | 100.0% | 0.0% | 0.0% |
| Soliditet | 99.8% | 51.0% | 47.8% |
| Kassalikviditet | 64621.4% | 399.6% | 246504.8% |
Vattenfall Stora Middelgrund Vind AB ingår i en koncern med 366 bolag. Moderbolag är Vattenfall Vindkraft AB och koncernmoderbolag är Regeringskansliet. Koncernstrukturen baseras på uppgifter från 2025-12.
Bolaget ska bedriva verksamhet inom energisektorn, huvudsakligen projektering och förvaltning av vindkraft samt därmed förenlig verksamhet.